26 червня — Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням

 

У всьому світі 26 червня відмічають Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням.

Цей день встановлений за рекомендацією «Міжнародної конференції по боротьбі зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом» у 1987 році з метою вираження рішучості щодо посилення міжнародного співробітництва по створенню вільного від наркоманії суспільства і припинення наркоторгівлі.

За даними  ООН  у світі близько п’яти відсотків дорослого населення, або приблизно 250 мільйонів осіб у віці від 15 до 64 років, щонайменше один раз вживали наркотики.

На сьогодні, кількість людей у світі що вживають наркотики, нараховується 29 мільйонів осіб, серед яких близько 12 мільйонів людей приймають наркотики ін’єкційно,  з них 14 відсотків є носіями ВІЛ.

В Україні протягом останніх п’яти років теж спостерігається поступове зростання наркоманії. За даними МВС зараз  в нашій країні офіційно налічується близько 500 тис. наркозалежних, з них 171,6 тис. вживають наркотики  регулярно. При цьому близько 5 тисяч наркозалежних не досягнули 18 років. Найбільше наркозалежних проживають в південних регіонах країни.

Найбільш уражені наркоманією території Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Запорізької областей та місто Київ.

В Запорізькому регіоні в 2018 році на обліку перебувало 7011 наркохворих, що на 254 особи більше, ніж в 2017 році. Крім того, на профілактичному обліку  у 2018 році перебувало 1770 осіб, які почали вживати  наркотичні та психотропні речовини.

Негативні явища, що породжуються вживанням наркотиків, несуть у собі велику небезпеку для людства. Вживання наркотиків, насамперед, негативно впливає на здоров’я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань і є однією з причин збільшення смертності та інвалідизації населення.

Про шкідливість наркотиків сказано чимало. Проте занепокоєння вчених і лікарів викликане саме поширенням наркоманії, оскільки значна кількість людей, насамперед молоді, недостатньо усвідомлює наслідки згубної пристрасті.

А швидкість створення нових видів наркотичних речовин значно випереджає винахід методів їх виявлення. Лише нещодавно почали з’являтись тести на виявлення так званих «спайсів». «Спайси» та «солі» належать до нових видів наркотиків, які останнім часом постійно надходять в Україну, розповсюджуються поштою, а безпосередня торгівля ведеться через мережу Інтернет, головними користувачами яких є молодь та підлітки віком 14-25 років. Ці наркотичні речовини є «справжніми вбивцями» для молодого організму, особливо «солі». Якщо «спайси» викликають порушення психіки, які ще мають спочатку зворотну дію, то «солі» в дуже короткий час викликають звикання, призводять до незворотної руйнації всього організму. Дуже складно довести таке наркотичне сп’яніння у водія, котрий скоїв ДТП або у дитини, яка повернулась зі школи в незрозумілому стані.

Головна небезпека полягає в тому, що синтетичні  наркотичні речовини, на відміну від рослинних, таких як опіати, кокаїн, марихуана в організмі не метаболізуються, тобто не руйнуються і занадто повільно виводяться. Коли дія синтетичної наркотичної речовини закінчується, людині стає страшно, з’являється бажання кудись бігти в пошуках нової дози наркотичної речовини. У періоди вживання «солі» і пізніше можлива поява різноманітних галюцинацій.

Міжнародний день боротьби із вживанням наркотиків та їх незаконним розповсюдженням сприяє інформуванню  громадян про серйозну проблему нашого часу — проблему наркоманії. Тільки завдяки спільним зусиллям  можна досягти  позитивних результатів у вирішенні глобальної проблеми сучасності — наркоманії.

За матеріалами КУ «Запорізький обласний Центр здоров’я» ЗОР